Yeni Bir Çalışma, Petrol Endüstrisinin Bir Sürü Metan Gazı Sızdırdığını Buldu

1 dakika okuma süresi


4044
4044 puan

Bir bilim adamı,” Daha fazla kanıt aynı sonuca işaret ediyor: metan emisyonlarını hafife alıyoruz ” dedi.

Yeni araştırmaya göre, petrol ve gaz kuyuları, boru hatları ve depolama alanları ABD hükümetinin başlangıçta tahmin edildiğinden %60 daha fazla metan gazı havaya sızdırıyor.

Uzmanlar, bu sonuçların iklim için büyük etkileri olduğunu söylüyor. Doğal gazdaki ana bileşen olan metan, atmosferde sıkıştığında sıcaklıkların yükselmesine neden olabiliyor. Metan, karbondioksitten  sera gazı olarak çok daha güçlü.

Doğal gaz genellikle kömür veya dizelden daha temiz olarak düşünülür, çünkü yandığında daha az karbondioksit üretir. Ancak yeni çalışma, sızıntı yapan metanın bolluğunun doğal gazın faydalarını olumsuz yönde etkileyebileceğini göstermektedir.

Çalışmanın baş yazarı ve yeşil grup Çevre Savunmasında bir bilim adamı olan Ramon Alvarez, BuzzFeed News’e verdiği demeçte, sızan gaz “Doğalgazın iklim etkisini 20 yıllık bir süre boyunca iki katına çıkarıyor” dedi.

Bu çalışma, ABD doğal gaz üretimi yükselişte olduğu için geliyor ve Trump yönetimi, enerji endüstrisinden metan sızıntılarını frenlemek ve daha iyi izlemek için bir dizi kural erteliyor.

Bilim dergisinde Perşembe günü yayınlanan çalışma, enerji altyapısından sızan toplam metanın yılda çoğunlukla petrol ve gaz kuyularından yaklaşık 13 teragram (veya 28 milyar liradan fazla) olduğunu buldu. Çevre Koruma Ajansı tarafından tahmin edilen 8.1 teragramdan çok daha fazlası, ajansın petrol ve gazdan iklim kirliliğini izleme biçimini sorgulamaya çağırıyor.

Çalışmaya dahil olmayan Stanford Üniversitesi’ndeki toprak bilimi profesörü Rob Jackson, BuzzFeed News’e verdiği demeçte,” Gittikçe daha fazla kanıt aynı sonuca işaret ediyor: metan emisyonlarını hafife alıyoruz ” dedi.

Çalışma için, 15 akademik ve araştırma kurumlarından bilim adamları, kuyulardan boru hatlarına, depolama birimlerine kadar her türlü enerji altyapısı için mevcut metan kaçak verilerini bir araya getirdiler. Tesis genelinde emisyonları en iyi şekilde yakalamak için petrol ve gaz alanlarının hafif rüzgarında bulunan zemin monitörlerini kullanan çalışmalara dayanıyorlardı. Ayrıca gökyüzünde toplanan emisyon verilerini, uçak veya uydu gibi kullandılar.

(Buzzfeed)


Sevdin mi? Ee arkadaşlarınla paylaşsana :)

4044
4044 puan

Tepkiniz Nedir?

Havalı he Havalı he
93
Havalı he
Çoh İyi Çoh İyi
70
Çoh İyi
SSARDI SSARDI
46
SSARDI
Hayırlısı Bilader Hayırlısı Bilader
23
Hayırlısı Bilader
Yok Artık! Yok Artık!
210
Yok Artık!
Melih Çelik

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Kişilik hakkında bir şeyler çıkartmak için sorular hazırla
Önemsiz Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırla
Oylamaca
Karar vermek veya seçenekleri belirlemek için oylat
Hikâye
Görsel ve metinlerin gücünü kullanın ve hikayenizi paylaşın
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
Kendi ögeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralanmış Liste
Yukarı veya aşağı oy ver listenin en iyi maddesini seç
Mim
Resim yükleyin ve kendi mimlerinizi oluşturun
Video
YouTube veya Vimeo videoları paylaşın
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format