League of Legends (LoL) Nedir?

3 dakika okuma süresi


3984
3984 puan

League of Legends hakkında konuşmadan önce MOBA ne demektir, MOBA oyun nedir ondan bahsetsek daha iyi olur.

MOBA, bir gerçek zamanlı strateji, savaş video oyunu türüdür. Genellikle beş kişiden oluşan iki farklı takım üç ana yoldan oluşan bir harita üzerinde karşı takımın enerji kaynağını yok etmeyi amaçlar.

Lol’de haliyle bir MOBA oyun ve oyun mekaniği Nexus adı verilen bir yapının yıkılması amacına dayanıyor.

league-of-legends-nexus

27 Ekim 2009 tarihinde Riot Games’in ilk oyunu olarak “League of Legends: Clash of Fates” adıyla piyasaya çıkmıştır.

Oyunda birçok oyun modu var ve dönem dönem bazı oyun modları gelip gidiyor ama bunların en çok oynanan ve birçok lig müsabakasının da yapıldığı asıl bir oyun haritası var bu oyun haritasına Sihirdar Vadisi adı veriliyor.

Sihirdar Vadisinde 5’er kişilik 2 takım mücadele ediyor. Siz ve 4 takım arkadaşınız karşıdaki 5 oyuncuyu takım oyunu, oyun bilgisi ve karakter hakimiyetiniz gibi birçok faktörü harmanlayarak yenmeniz ve karşı Nexus’u yıkmanız gerekiyor.

League of Legends – Koridorlar ve Roller

Karşı Nexus’a ulaşmak için haritada 3 adet koridor var bu koridordaki yapıları yıkmalı ve oyun için görevler ile kendinizi güçlendirmelisiniz. Bu koridorlar kısaca Top Lane (Yukarı Koridor), Mid Lane (Orta Koridor) ve Bot Lane (Alt Koridor). Birde bu koridorlar dışında kalan alan var o alanda ise çeşitli yaratıklar bulunuyor o alana da Jungle (Orman) deniyor.

league-of-legends-lol-harita

Oyunda her koridorun belli başlı sorumlulukları bulunuyor, öncelikle oyuncu kendi koridorunu domine etmeli ve kazanmalı, eğer oyuncu önde ise takım arkadaşlarına yardım etmeli, geride ise sakinliğini koruyarak arkadaşlarının yardımını beklemesi gerekiyor.

Her oyuncunun o oyun için seçebileceği bir rol var ve o rol içinde uygun olan birçok karakter bulunuyor. Oyun içinde bu karakterlere şampiyon adı veriliyor. Örneğin alt koridora genelde bir nişancı ve destek karakteri gidiyor. Nişancı rolünde seçilebilecek 25’den fazla şampiyon bulunuyor. Destek rolü için ise bunun 30’dan fazla olduğunu söylemek mümkün.

Doğru rol için doğru şampiyonları seçmek çok önemli, takımdaki şampiyonlar arasında bir sinerji oluşmalı ve güç dengesini sağlamalısınız.

Yetenekler ve Eşyalar

Oyun içinde her şampiyonun farklı yetenekleri ve farklı zırh, saldırı gücü, yetenek gücü, hız, mana ve can değerleri bulunuyor. Bu değerlerin tüm şampiyonlar bazında dengede tutulması sağlanıyor.

Oyuna sürekli yeni bir şampiyon geldiğinden dolayı bu şampiyona göre bazı diğer şampiyonlarında bu değerlerinde artış veya azalışlar yaşanabiliyor. Böylece optimum oyun dengesi kurulmaya çalışıyor. Güçlü olduğu düşünülen şampiyonlar öne çıkıyor ve bu da meta denen kavramı ortaya koyuyor.

Oyun içerisinde minyon denen küçük askerler var ve doğru zamanlama ile bunlara son vuruşu yaparak altın kazanıyorsunuz. Buna da farm yapmak deniyor. Farm yaparak, rakip şampiyonları alt ederek, kule ve diğer yapıları yıkarak, güçlendirmeleri alarak altın kazanmalı ve eşya satın almalısınız.

Oyunda geniş bir eşya kataloğu var, şampiyonunuza ve rakip şampiyona göre en uygun eşyaları alıp üstünlüğü yakalamanız gerekiyor.

Bununla birlikte en önemli şey de Baron ve Ejder adı verilen global güçlendirme görevlerini kaçırmamak ve güçlendirmeleri elde etmek.

Oyun içerisinde her şampiyonun 4 temel yeteneği bulunuyor. Bu yeteneklerin en güçlü olanı ise R tuşu ile kullanılan Ulti diye bir genel adlandırmaya sahip olan yetenek. Yetenekler şampiyona göre mana,can veya enerji harcayabiliyor. Doğru kaynak kullanımı ve zamanlama önemli oldukça önemli faktörler.

Oyun başladığında tüm herkes 1.seviyede başlıyor ve 1 yetenek geliştirme hakkı kazanıyor. Bunlar Q,W veya E tuşu ile kullanabileceğiniz temel yetenekler oluyor. Ultiniz için ise 6.seviyeyi beklemeniz gerekiyor.

Oyunda takım arkadaşlarınız ile uyum içerisinde olmanız, takım arkadaşlarınıza ve rakiplerinize saygılı davranmanız ve sakinliğinizi korumanız gerekiyor.

Oyunda bir cezalandırma sistemi var, oyundan çıktığınızda veya küfür ettiğinizde, aşağılayıcı bir şey yazdığınızda veya tehdit ettiğinizde ceza almanız muhtemel.

league-of-legends-kume

LoL de dereceli sistemi denen bir sistem daha var ve dereceli oyun modu sonucunda gösterdiğiniz başarıya göre farklı liglere yerleşiyorsunuz. Bunu belirleyen etmen ise elo adı verilen sizin hesabınızın gizli sıralama puanı. Dereceli atmayan herkesin elosu aynı başlıyor fakat oyun kazandıkça bunu artırıyor veya kaybettikçe azaltıyorsunuz.

Oyunda buna göre farklı kümelere yerleştiriyor ve o kümelerde kazanmanız veya kaybetmenize göre küme atlatıyor veya küme düşürüyor. Peki sizin bu oyunlarda amacınız eğlenmek mi yoksa derece mi atlamak?


Sevdin mi? Ee arkadaşlarınla paylaşsana :)

3984
3984 puan

Tepkiniz Nedir?

Havalı he Havalı he
46
Havalı he
Çoh İyi Çoh İyi
23
Çoh İyi
SSARDI SSARDI
233
SSARDI
Hayırlısı Bilader Hayırlısı Bilader
210
Hayırlısı Bilader
Yok Artık! Yok Artık!
163
Yok Artık!
benfavor

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Kişilik hakkında bir şeyler çıkartmak için sorular hazırla
Önemsiz Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırla
Oylamaca
Karar vermek veya seçenekleri belirlemek için oylat
Hikâye
Görsel ve metinlerin gücünü kullanın ve hikayenizi paylaşın
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
Kendi ögeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralanmış Liste
Yukarı veya aşağı oy ver listenin en iyi maddesini seç
Mim
Resim yükleyin ve kendi mimlerinizi oluşturun
Video
YouTube veya Vimeo videoları paylaşın
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format