Yatırımcı Gözünden Bakış

1 dakika okuma süresi


3985
3985 puan

Size bu yazımda yatırım yaparken kullandığım ve faydasını gördüğüm bazı stratejilerden bahsedeceğim. Mantık çerçevesinde değerlendirebilir fikirlerini şekillendirebilirsiniz lakin yazacaklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Yatırım yaparken öncelikli olarak yatırım yapacağınız para asli ihtiyaçlarınızdan arta kalan para olmalıdır. Borç para ve kredi ile yatırım yapılmaması gereklidir. Bu kural için Babil’in en zengin adamı kitabında %10 kuralını önerir. Örneğin kazancınız 3000 TL ise her ay 300 TL’sini ayırmanızı tavsiye eder. Geri kalan para ile bir ay geçinmenizi önerir. Çünkü insan ne kadar kazanırsa o kadar harcama yapar. Sizin yeni kazancınız artık 2700 TL’dir.

Yatırımlarınızda piyasanın ayı veya boğa olmasına göre potansiyelleri vardır. Ayı piyasalarında lot sayınızı artırarak kar edersiniz. Boğa piyasalarında zaten hissenin kendi değeri arttığı için kar edersiniz. Kademeli alım ve satım yapmalısınız.

para-ve-yatirim

Bir hisseyi almadan önce o hisseyi iyice araştırmanız gereklidir. Çünkü hisse almak demek bir nevi o şirket ile ortaklık kurmak demektir. Birde tüm piyasanın düşmesi gibi bir olay vardır. Bu durumlar alım fırsatıdır. Çünkü piyasa yakın bir zamanda toparlanacaktır bir nebze de olsa bu şekilde zararınızı azaltabilirsiniz.

Yatırımlarınızı bölmelisiniz diyelim 2000 TL yatırım yapacaksınız, bunun 500 TL’sini nakit olarak tutarsanız bir fırsat gördüğünüzde yararlanabilirsiniz. 500 TL’si ile fon alabilirsiniz. Fonlar uzman kişilerce alınan hisse senetleri dolar,altın gibi yatırımları yapmanızı sağlayan kar marjı kesin olmayan yatırımlardır. 500 TL’si ile dolar veya altın alınarak hisse senetleri ile ters orantılı yatırım yapılabilir. 500 TL’si ile hisse senedi alınabilir böylelikle yatırımınız çok riskli olmaz. Bir yerden kaybederseniz diğer yerden telafi edebilirsiniz. Bunların hiçbiri yatırım tavsiyesi olmayıp yatırımcı gözüyle bir bakış açısı sağlamak için yazılmıştır.


Sevdin mi? Ee arkadaşlarınla paylaşsana :)

3985
3985 puan

Tepkiniz Nedir?

Havalı he Havalı he
233
Havalı he
Çoh İyi Çoh İyi
210
Çoh İyi
SSARDI SSARDI
186
SSARDI
Hayırlısı Bilader Hayırlısı Bilader
163
Hayırlısı Bilader
Yok Artık! Yok Artık!
116
Yok Artık!

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Kişilik hakkında bir şeyler çıkartmak için sorular hazırla
Önemsiz Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırla
Oylamaca
Karar vermek veya seçenekleri belirlemek için oylat
Hikâye
Görsel ve metinlerin gücünü kullanın ve hikayenizi paylaşın
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
Kendi ögeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralanmış Liste
Yukarı veya aşağı oy ver listenin en iyi maddesini seç
Mim
Resim yükleyin ve kendi mimlerinizi oluşturun
Video
YouTube veya Vimeo videoları paylaşın
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format