İnstagram Takipçi Arttırma İçin 10 İpucu 2019

9 dakika okuma süresi


4007
4007 puan
Merhaba değerli Comlaf ziyaretçileri buralara yolunuz düştüyse instagram hesabınızın takipçiye ihtiyacı var demektir veya tamamen tesadufi bir şekilde meraktan gelmiş olabilirsiniz.
Her ne nedenden olursa olsun bu yazıyı okuyorsanız instagramda kitleler ile iletişim kurma becerisi ve instagram takipçilerinizi doğal yollar ile arttırma hakkında bilgi sahibi olacak veya mevcut bilgilerinize bir yenisini katmış olacaksınız. Instagram’ın 250 milyon kadar “aktif kullanıcısı” ve milyarlarla ifade edilen kayıtlı kullanıcısıyla kendinizi veya markanızı tanıtmak için güzel bir fırsata kapıyı açın!
Instagram hesabınızın kitlesini büyütmenin sırrı aslında çok basit! Fakat bu işin birkaç inceliği var.Kısaca yolun kilit noktası,anahtarı, kaliteli içerik paylaşımında saklı diyebilirim.Fakat birçok kullanıcı sabırlı, sabırlı olsa da özenli bir şekilde paylaşımlarını sürdüremediğinden ve birbirini tekrar eden, özensiz paylaşımlara sahte etkileşim vererek takipçi sorununa çözüm aradığından instagramın kara listesine girerek gerçek takipçilerinden veya bir marka ise potansiyel müşterilerinden mahrum kalmaktadır.
Yani kendinizi kandırmaktan başka bir şey değildir!Peki biz doğal olarak takipçimizi nasıl artıracağız,nasıl bir yol izleyeceğiz?
İşte ipuçlarımız burada devreye giriyor ama öncelikle şunda anlaşalım bu yazıda anlatılacak instagram takipçi arttırma yöntemleri arasında diğer hesaplara takip atın sonra geri takibi aldığınızda takipten çıkın(!) veya instagram takipçi panellerine girerek ordan kendinize sahte takipçi atın gibi kalitesiz,etkileşim kazandırmayan ve kısa vadeli yöntemler YER ALMAYACAK.
Peki neler yer alacak hadi şimdi onlara hakkında konuşalım;
popüler-hashtag
1.ipucu) Hashtag kullanımı çok önemli
Paylaşımlarınızla ilgili  diğer bir çok kullanıcıya erişmenin en doğal yolu hashtag kullanımından geçiyor.Paylaşımlarınızda diğer sosyal medya platformlarında kullandığınız etiketleri (mesela ben facebook veya twitterda #comlaf,#comlafyeni gibi etiketleri kullanıyorsan instagramda da bunu kullanmalıyım bu sayede takipçilerinizi farklı platformlarda aynı etiketler altında toplayabilirsiniz.) ve içeriğinize göre değişen ama paylaşımlarınızla “ALAKALI” etiketleri kullanmayı tercih edin.
Burada önemli olan nokta instagram’ın bir paylaşım için koyduğu etiket sınırını sürekli aynı (spam) veya dünya çapında popüler instagram etiketleri kullanarak zorlamamak.Yani bu etiketlerden kaçınmamız gerekiyor.Birçok kullanıcı paylaşımlarında dediğim gibi gt,follow,video,İnstagram,photo gibi popüler etiketleri içerikleri ile alakalı mı diye bakmaksızın kullanarak hızlı etkileşim almayı ve bu şekilde hesabını geliştirmeyi düşünüyor.
Yalnız bu tip etiketler hızlı bir şekilde takipçi kazandırsa da (paylaşım sayısına göre değişse de saatte 10~15 kadar)aynı şekilde birkaç gün içerisinde takipçi kaybettiriyor.Yani geçici takipçi ve etkileşim dışında hiçbir şey katmıyor.Üstüne üstlük paylaşımlarınızı amatör, kitle ve markanızı kalitesiz gösteriyor.
Özetleyecek olursak: Her paylaşımda Hashtag kullanın ama alakalı olsun.Çünkü ihtiyacımız olan yavaşta olsa kemik kitle oluşturmak.

instagram-yorum

2.ipucu) Yorumları beğenin!

Paylaşımlarınıza gelen ziyaretçi veya takipçi yorumlarını gelişme aşamasında bir hesap için beğenmek çok önemlidir.Onlara değer gösterdiğinizi ve hesabınız ile ilgilendiğinizi belli etmenin güzel yollarından biridir.Bunun yanı sıra profilinizle ilgili içerik paylaşan diğer hesapların samimi,sıcak paylaşımlarına gidin(hem bir nevi içinizden rakip analizi yapmış olacaksınız.) ve yorumlara kalp bırakın.

Bu sayede potansiyel takipçi kitlenizle birebir etkileşime geçmiş olacaksınız.Hatta sadece yorumları beğenmekle kalmayın hoşunuza giden gönderileri de beğenin.İstatistikler bu beğenilerin uzun vadede %10’a varabilen takipçi artışı sağlayacaktır.

picsart

3.ipucu) İnstagram filtrelerini ve diğer fotoğraf düzenleme uygulamalarını kullanın

Paylaştığınız fotoğraflar gözünüze aşırı soluk veya “aşırı”canlı geldiyse ki siz bunu farkedersiniz.İnstagram efektlerini kullanmaktan sakınmayın.Bu arada araştırmalarıma göre en etkili instagram filtresi ise Mayfair filtresi.Efektler bir kenara dursun daha da önemlisi fotoğraflarınızın bir düzene/düzenlemeye ihtiyacı varsa veya amatör gözüküyorsa “üşenmeyin” ve herkesin birazcık karıştırarak birkaç denemeden sonra rahatlıkla kullanabileceği fotoğraf düzenleme uygulamalarını/programlarını kullanın.
Kolaj yapmak için PicFrame, efekt veya herhangi bir resim,çerçeve,yazı vs eklemek için Picsart’ı kullanabilirsiniz.Bİlgisayarınızda ise bu uygulamalarda yapacağınız işlere nazaran daha profesyonel görünümlü içerik hazırlamak için ücretsiz bir yazılım olan Photoscape programını kullanabilirsiniz.Photoshopdan bahsetmiyorum bile.
instagram-paylaşma

4.ipucu) Düzenli paylaşım

Paylaşacağımız içerikleri düzenledik , açıklama kısmında kullanacağımız hashtagleri belirledik ve paylaşıma hazır hale getirdik.Peki bu işlemi günde kaç kere tekrarlamalıyız yani kaç paylaşım yapmalıyız? Düzenli paylaşım işe yarar mı? Kesinlikle düzenli paylaşım hesabınızı büyütme ve markalaştırma açısından büyük önem arz ediyor.

Fakat başlıktan da anlaşılabileceği gibi önemli olan çok paylaşım değil düzenli paylaşım.Hatta baktığınız zaman gün içinde çok paylaşım yapmak olumsuz sonuçlara doğurabilir.Şöyle ki sizi takibe alan bir kullanıcı sadece sizin paylaşımlarınızdan oluşan bir akış/ana sayfa görmek istemeyebilir.Bu yüzden paylaşımlarınızın belli saat aralıklarıyla ve günde maksimum 10-12 paylaşım olacak şekilde yapılması tavsiye edilir.

instagram-takipçi

5.ipucu) Birbiriyle alakalı paylaşım

Düzenli ve abartmayacak şekilde paylaşım yapmanın yanında diğer önemli bir husus ise birbiriyle alakalı paylaşım yapmak diyebilirim.Görsellik üzerine kurulu bu platformda hem görsel olarak hem içerik detayı olarak birbiriyle alakasız paylaşımlar yapmak çirkin bir görüntü oluşturacaktır.Çirkin bir görüntü oluşturmanın yanında kullanıcıları belli konu başlıkları etrafında toplamak daha kolay olduğu için boşu boşuna zor yolu denemiş olacaksınız.

Mesela bir teknoloji sitesi için paylaşım hazırlıyorsanız zaten paylaşımlarınız çoğunlukla bu teknoloji sitenizdeki içerikler ile ilgili olacaktır.Tabii ki de siteniz dışında bazı görseller ve videolar paylaşacaksınız işte olay burada bitiyor.Bu materyaller önceki paylaşımlar ile alakasız olmasın!Şöyle diyebilirsiniz ee biz bazı Instagram sayfaları görüyoruz bu sayfalar teknoloji sitelerinin Instagram sayfası olmasına rağmen birbiriyle alakasız içerikler paylaşıyor?(Daha çok popüler kültüre ait ilgi çekici içeriklerden bahsediyorum.)

Evet bu durumu sıkça bende görmekteyim fakat unutmayın onlar zaten binlerce takipçiye sahip ve yüz binlerce ziyaretçi trafiği alan siteler yani paylaşım olsun diye paylaşım yapmaları onları pek etkilemediği düşünüyorlar.Fakat bizim bu yazıdaki amacımız hesabımızı gerçekten geliştirmek için adımlar atmak.Peki etkilemiyor mu ? Kısmen evet,kısmen hayır.Teknolojiyi sıkı takip eden ve paylaşım kültürünü bilen sıkı takipçilerinin tepkisini çekiyorlar,diğer kullanıcılar ise beğenip geçiyor.Ama unutmamalı ki trafik sürekliliğini sıkı takipçiler sağlıyor. 😄 Buna daha birçok örnek verilebilir fakat onu da sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

sosyal-medyada-etkileşim

6.ipucu) Sosyal Medya Kanallarını Kullanın

Sosyal medya hesabınızı geliştirmenin en etkili yollarından biride diğer sosyal medya mecraları ile desteklemek.Yani birbirini besleyecek bir zincir kurmanız gerekiyor.Bunu sağlayabileceğiniz birçok platform olsada Instagram içeriklerinizi paylaşmak için temel olarak en popüler olanlardan Facebook,Twitter ve Youtube ile başlayabilirsiniz.Bunlar arasında en etkili olan hangisi diyorsanız Instagram hesabı için kesinlikle Youtube diyebilirim.Sonuçta iki platformda  görsellik üzerine kurulu.

Takipçileriniz birinde sizi izlerken diğerinde de görüp/izlemek isteyebilir. Websitenize veya mağazanıza yönlendirme yaptıracaksanız Instagram’a yönlendirmek için Facebook’u kullanabilirsiniz.Her ne kadar genç kesimi kaybetmiş dedelerin takıldığı bir platformda dönüştü gibi ithamlarla karşı karşıya da kalsa en iyi etkileşimi hala Facebook sağlıyor.😄

Ne kullanacağınız seçtiniz,paylaşımlara da başladınız sonra Instagramdan diğer sosyal medya platformlarınıza (Facebook,Youtube,Twitter…) yönlendirme yapın ve etkisini görün. Etkisini görmek için tabii ki yukarıdaki şartları yerine getirmiş olmanız ve ilgi çekici orijinal işler ortaya koymuş olmanız çok önemli.

sosyal-medyadan-para

7.ipucu) Etkileşime geçin

Takipçilerinizle veya hesabınızı ziyaret eden diğer kullanıcılara sorular sorarak,anket yaparak iletişime geçin.Bunu yaptığınız paylaşımların sonuna paylaşımla ilgili sorular ekleyerek veya hikayenizde bana bir soru sor özelliğini kullanarak yapabilirsiniz.

Veya yine hikayeleri kullanarak anket yapabilirsiniz.Keyifli ve paylaşıma meyilli sorular/anketler hazırlarsanız ziyaretçiler bunları DM yoluyla arkadaşlarına atacaktır.Bu sayede isim veya markanızı duyurma fırsatı yakalayabilirsiniz!

Bonus: Fotoğraf açıklamalarınıza beğen ve yorum anahtar kelimelerini kullandığınız kısa bir cümle ekleyin içeriğinize göre değişse de bu anahtar kelimeleri kullandığınızda %90 kadar fazla beğeni alma ihtimaliniz var.

instagram aydınlık

8.ipucu) Aydınlık Profil

Konseptiniz siyah ve karanlık paylaşımlar değilse rastgele parlaklıklarda paylaşım yapmayın.Fotoğraflarınız canlı ve aydınlık olsun.Koyu arkaplan üstüne koyacağınız açık renkli ve parlak yazılar keşfete düştüğünüzde veya akışta kullanıcının karşısına çıktığında , içeriğinizin kullanıcın ilgisini çekme olasılığı artıyor.Aydınlık olan fotoğrafların diğer fotoğraflara kıyasla %25 fazla beğeni alması bunu kanıtlar nitelikte.

instagram şaşırtma

9.ipucu) Etkileyici Profil Biyografisi

Etkileyici ve güncel bir profil hesabınız için çok önemli.Kendinizi veya paylaşımlarınızı anlatacak kısa ve öz bilgi metinleri eklemelisiniz.Biyografiniz anlaşılır ve orijinal olmalı.Bunun yanı sıra hesabınız ile ilgili etiketleri biyografinize eklemeniz çok önemli.Mesela bir Instagram butiğiniz varsa #giyim #trend #ayakkabı gibi etiketler ekleyebilirsiniz.Uzun,sıkıcı ve spam etiketlerden uzak durun.Bu hem kullanıcının hemde Instagram algoritmasının hoşuna gitmeyecektir.Şaşırtıcı biyografiler her zaman etkileyicidir de !

instagram etiket

10) Hikayelerinize gizli etiket atma

Yukarıdaki ipuçlarından birçoğu teknoloji meraklısı Instagram kurtlarının aklına gelebileceği şeylerdi.En bomba ipucu ise bu olabilir Hikayelerinize gizli etiket atma!Bu yöntemi Udemy de izlediğim bir videoda öğrenmiştim.Hikayenizi paylaşmadan önce hikayeden yoğun çok olan bir renk gözünüze kestirin.Ve bu renkte etiketler yazın.Yazdığınız etiketlere yakınlaştırma-küçültme parmak hareketleri ile küçültün ve o seçtiğin rengin yoğun olduğu yere sürükleyin.Böylece attığınız etiket sizin o konuyla alakalı gösterip öne çıkmanızı sağlayacak fakat bunu bukalemun misali gizlediğiniz için kullanıcıları da rahatsız etmeyecektir. 😄

forest gump

Buraya kadar sabredip özenle hazırlayıp yazdığım doğal yollarla Instagram takipçisi nasıl artırılır konulu makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim.Bu Instagram taktiklerini uygulayıp fayda sağlarsanız veya çok bir etkileşim farkı göremezseniz yoruma yazmayı unutmayın.

Olumlu olumsuz yorumlarınızı bekliyorum.İpuçları ve taktiklerin etki etme süresine gelirsek nir süre tam anlamıyla uygulamanız gerekmektedir maalesef öyle her şey hızlı olmuyor.Ama uygularsanız hem profesyonel bir şekilde hesap yönetimi yapıp o görüntüyü yakalamış olacaksınız hemde kitlenizin gittikçe büyüdüğünü göreceksiniz.

Hoşunuza gittiyse ve yazıdan faydalandıysanız veya Comlaf kardeşim adamsın sen yardımcı oldun bizde sana yardımcı olalım diyorsanız paylaşmayı ve arkadaşlarınıza önermeyi unutmayın.kipss…


Sevdin mi? Ee arkadaşlarınla paylaşsana :)

4007
4007 puan

Tepkiniz Nedir?

Havalı he Havalı he
116
Havalı he
Çoh İyi Çoh İyi
93
Çoh İyi
SSARDI SSARDI
71
SSARDI
Hayırlısı Bilader Hayırlısı Bilader
49
Hayırlısı Bilader
Yok Artık! Yok Artık!
234
Yok Artık!
Melih Çelik

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Kişilik hakkında bir şeyler çıkartmak için sorular hazırla
Önemsiz Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırla
Oylamaca
Karar vermek veya seçenekleri belirlemek için oylat
Hikâye
Görsel ve metinlerin gücünü kullanın ve hikayenizi paylaşın
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
Kendi ögeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralanmış Liste
Yukarı veya aşağı oy ver listenin en iyi maddesini seç
Mim
Resim yükleyin ve kendi mimlerinizi oluşturun
Video
YouTube veya Vimeo videoları paylaşın
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format