WhatsApp Alternatifi En İyi Uygulamalar

4 dakika okuma süresi


3995
3995 puan

Sizin için derlediğimiz WhatsApp alternatifi en iyi 3 uygulamayı inceliyoruz peki neden?. Dünyanın en çok kullanılan ve 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp, tekel olduğu düşüncesi ve baskısı ile veri ve gizlilik politikalarını güncellemek zorunda kaldı ve güncellenmiş politikaları (hizmet şartları ve gizlilik) hakkında kullanıcıları bilgilendirici bir bildirim yayımladı.

Yayımlanan bu bildirimde kullanıcı verilerinin işlenmesinden ve işletmelerin WhatsApp sohbetlerini depolamak ve yönetmek için Facebook’ta barındırılan hizmetleri nasıl kullanabileceklerinden bahsediyordu. 

WhatsApp’ın yeni politikasını kabul etmeyi seçmediyseniz, hizmetlerini 8 Şubat’tan itibaren kullanamayacaksınız. Yeni WhatsApp politikasının bu ani gelişi, yalnızca sosyal medyada çok fazla tepkiye neden olmakla kalmadı, aynı zamanda birçok kullanıcıyı da endişelendirdi ve uygulamayı kullanmayı bırakmaya yönlendirdi. WhatsApp’ı kullanmayı bırakmak ve başka bir platforma geçmek isteyenler için pek fazla seçenek yok gibi görünüyor. Biz de sizin kullanabileceğiniz en iyi 3 WhatsApp alternatifi uygulamayı inceledik.

1) BİP

bip-yerli-mesajlasma-uygulamasi

BİP kullanımı kolay ve ücretsiz bir yaşam platformu olarak kendisini tanımlıyor. BİP yerli bir uygulama olması yönüyle olay verilerin depolanması olunca bu WhatsApp gizlilik politikası olayında önemli ölçüde ilgi görmüş durumda. BİP uygulaması ile iletişim kurabilmek için internet bağlantınızın olması yeterli ve hangi operatörü kullandığınızın bir önemi yok.

BiP’i hem mobilden hem de telefonunuz kapalı dahi olsa Web’den kullanabiliyorsunuz.

Diğer mesajlaşma uygulamalarında olan tüm özellikler hatta artı özellikler BİP uygulamasında da mevcut. Mesajlaşma,sesli arama, fotoğraf, video, belge, sesli mesaj ve konum gönderme özellikleri de bulunuyor.

BİP’in anında çeviri özelliği ile 106 dilde anında çeviri yapılarak mesajlaşılabiliyor. Örneğin siz yabancı bir arkadaşınıza Türkçe yazarken, arkadaşınız yazdığınızı kendi diline otomatik çevrilmiş bir şekilde görebiliyor.

Rengarenk kullanıma açık bir arayüze sahip. Ne demek istiyoruz yani uygulamalar da karanlık mod veya farklı renk/tema arayüz seçenekleri artık yaygınlaşmış durumda, BİP’te de bu fazlasıyla mevcut.

BİP grup sohbeti yapabilme imkanı da sağlıyor hem de 1000 kişiye kadar kalabalık gruplar oluşturabiliyorsunuz.

Uygulamanın keşfet özelliği ile popüler yüzlerce oyunu oynayabilir, döviz kurlarına, hava durumuna, canlı maç yorumlarına ve ödüllü oyunlarına kadar bir çok servise erişim sağlayabilirsiniz.

Yerli uygulamaya içinde bulunduğumuz dönemde yoğun bir ilgi varken Turkcell CEO’su Murat Erkan Bey ise aşağıdaki Tweet’i atmış;

2) Telegram

telegram

Telegram WhatApp’tan sonra dünyada en çok kullanılan mesajlaşma servisidir ve ücretsizdir. 400 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Telegram dünya üzerinde benzersiz, dağıtılmış veri merkezleri ağı üzerinden insanları birbirine bağlayan en hızlı mesajlaşma uygulaması olduğunu iddia ediyor.

Cihazlar arası eşitleme ve web uygulaması üzerinde uygulamayı kullanmaya devam etme özelliği Telegramda da bulunuyor.

Kendileri tarafından gizliliği ciddiye aldıklarını ve asla üçüncü tarafların verilere erişmesine izin vermediklerini söylüyorlar.

Telegram sohbetleri 256 bit simetrik AES şifrelemesi, 2048 bit RSA şifrelemesi ve Diffie – Hellman güvenli anahtar değişimi kombinasyonu kullanılarak şifreleniyor. Güvenliğe önem verirken kendi algoritmalarını kullanıyolar kimi zaman bu diğer teknoloji gurularınca eleştirilse de tartışmaya açık bir konu.

Çevrimiçi topluluklar oluşturmak için de oldukça uygun olan grup sohbetleri Telegram’da 200 bin üye alabiliyor.

Bulut tabanlı olduğu için veri kaybetme riskini ortadan kaldırır. Telegram da diğer genel mesajlaşma uygulamalarından farklı olarak kullanıcı adı’da vardır.

Telegram’da herkese açık bir kullanıcı adı belirleyebilirsiniz. Daha sonra diğer kullanıcılar sizi bu kullanıcı adı ile bulabilir. Ama istemiyorsanız kullanıcı adı almayabiliyorsunuz da. Kullanıcı adının avantajı kişilerin genel aramadan sizi bulmasını ve numaranız olmasa bile size mesaj göndermesini mümkün kılması oluyor.

Telegram iki adımlı doğrulamayı desteklemektedir, cihaz desteği varsa parmak izi onayı ile de bu doğrulama sağlanabilmektedir.

Daha sonra hesabınızı silmek isterseniz de bunu devre dışı bırakma sayfasından yapabiliyorsunuz. Hesabınızı silerseniz tüm mesajlarınız ve telegram kişileriniz kalıcı olarak kaldırılıyor.

Telegram’da, WhatsApp ile Twitter üzerinden dalga geçmeyi ihmal etmedi

3) Signal

signal

Uçtan uca şifreleme (açık kaynaklı Signal Protocol™) sohbetleri güvenli tutan Signal reklam ve takipi barındırmadığını söylüyor.

Signal’i dünyanın herhangi bir yerinden ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Tanıdıklarınız ile iletişim kurmak için mevcut telefon numaranızı ve rehberinizi kullanıyorsunuz.

Signal’i masaüstü kurulumu ile mobil cihazlarınızın yanı sıra bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz.

Uygulamada bulunan otomatik silme diğer uygulamalarda da bulunun özelliğe benzer bir mekanik içeriyor. Mesajların belli bir süre sonrasını kaybolmasını tercih edebiliyorsunuz. Böylelikle telefonunuza sizin dışınızda birisi erişmiş dahi olsa gizliliğinizi korumanızı sağlıyor.

Signal diğer uygulamalar gibi grup sohbeti imkanını sağlıyor. Şifreli çıkartmalar ile konuşmalarınıza yeni bir ifade katabilir, aynı zamanda kendi çıkartma paketlerinizi oluşturup paylaşabilirsiniz.

Açık kaynak kodlu olması ve açık kaynak kodlu şifreleme içermesi nedeniyle geliştiriciler tarafından da büyük bir ilgi görmekte.

Edward Snowden ve Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey gibi isimlerin de Signal uygulamasını kullandığı biliniyor.

Elon Muskta Twitter’da şu Tweet’i atmıştı

Peki siz WhatsApp kullanmaya devam edecek misiniz? Yoksa alternatif diğer mesajlaşma servislerine mi yöneleceksiniz?


Sevdin mi? Ee arkadaşlarınla paylaşsana :)

3995
3995 puan

Tepkiniz Nedir?

Havalı he Havalı he
186
Havalı he
Çoh İyi Çoh İyi
163
Çoh İyi
SSARDI SSARDI
140
SSARDI
Hayırlısı Bilader Hayırlısı Bilader
116
Hayırlısı Bilader
Yok Artık! Yok Artık!
70
Yok Artık!
kaleo

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Kişilik hakkında bir şeyler çıkartmak için sorular hazırla
Önemsiz Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırla
Oylamaca
Karar vermek veya seçenekleri belirlemek için oylat
Hikâye
Görsel ve metinlerin gücünü kullanın ve hikayenizi paylaşın
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
Kendi ögeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralanmış Liste
Yukarı veya aşağı oy ver listenin en iyi maddesini seç
Mim
Resim yükleyin ve kendi mimlerinizi oluşturun
Video
YouTube veya Vimeo videoları paylaşın
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format