WordPress Kullanıcıları İçin 5 Harika Eklenti

4 dakika okuma süresi


4004
4004 puan

Kimi zaman sitemize bazı fonksiyonel araçlar eklememiz gerekir. Bu kimi zaman ziyaretçilerimize farklı bir deneyim sunmak için kimi zaman ise daha temiz bir site altyapısı üzerinde Seo uyumlu çalışmalarımızı yürütmek için olabilir. Google’un sevdiği bir internet sitesi olmak kim istemez ki. Bunları sıfırdan oluşturmak bizim için maliyetli ve en önemlisi anlamsız yere zaman kaybetmemize neden olabilir. İşte bu zaman kaybını ve maliyeti en aza indirmek için bazı eklentiler kurarız ve ihtiyacımız olan şeyi kolay bir şekilde elde ederiz.

Bugün ise benimde kendi internet sitemde kullandığım ve size önerdiğim birkaç yararlı ve ücretsiz eklentiden bahsedeceğim.Burada üstünde durmak istediğim husus ise şu bı tip WordPress yararlı eklenti listeleri birçok sitede mevcut tonla hemde fakat birçoğu gerçekten ücretsiz olduğu halde hakkını veren eklentiler yerine bulup buluşturduğu tüm ücretsiz eklentileri sunmasından dolayı karar verdim ve bende gerçekten işinize yaracak eklentilerin bulunduğu bir liste hazırladım.
Sizleri Google arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmanıza ,kolay index almanıza yarayan eklentilerden, sitenizin güvenlik puanını 35’lerden 500’lere kadar artıran eklentiler ile baş başa bırakıyorum

1)WP Security

wp security

Evet en can alıcı eklentiyle liste başı yapalım bakalım.Sitenizin güvenlik puanını 15 katına kadar çıkaran bu eklentide farklı güvenlik kıstasları ile ilgili bir çok alt ayar mevcut.Arayüzü ingilizce fakat kullanılabilir düzeyde uzun paragraflar yerine kısa açıklamalar ile alt ayarların özelliklerini anlatmışlar.

Genel olarak verilere bir göz atmak için gösterge panelinden her veri ile ilgili kısa kısa özetler mevcut.Siteye yapılan izinsiz girişleri otomatik olarak engelliyor ve burada gösteriyor.Bunun yanı sıra engellenmiş zararlı kullanıcıları ve Ip adreslerini de gösteriyor.Sisteminiz,kullandığı altyapılar ve eklentiler hakkında sürüm bilgileriniz ve daha detaylı alt bilgilerinizde mevcut.

En güzel özelliklerinden birinin ise tek tık ile bilgisayar korsanlarının sitenize saldırmak için kullandığı çerezler ve sürüm bilgilerinizi sitenizin sayfalarından o MetaTag’leri kaldırarak gizlemesi ve sitenizi bir adım daha güvenli hale getirmesi diyebilirim.

Böylece bilgisayar korsanları sürümünüzün eski veya yeni olduğunu göremeyecek ve kullanılmakta olan sürüme dair açıklardan yararlanamayacaktır.Bu eklenti ile ilgili diğer birkaç özelliği gösteren görselleri metnin içine serpiştirdim.Daha fazla anlatım sıkacağından sıkılmadan diğer eklentimize geçelim.

2)Regenerate Thumbnails

regenerate-thumbnails-plugin-wordpress

Evett! Sıra geldi Regenerate Thumbnails’e.İlk bu site işleri ile uğraştığımda kullandığım görsellerin anasayfada orantısız büyüklüklerde gözükmesi çok canımı sıkıyordu.Bazen anlamsız bir şekilde kaymış veya çerçeveye tam oturmamış şekilde karşıma çıktığında tam bir hayal kırıklığı yaşıyordum üstelik tema değiştirmiş ve hevesle onu entegre ettiğimi sanmışken zırt diye bir görselin böyle gözükmesi çok üzücü.İşte siz üzelmeyin diye Regenerate Thumbnails imdadınıza yetişiyor.Akıllı eklentimiz temanıza uygun olarak anasayfanızda gözükecek paylaşım kapaklarınızı akıllıca kırpıyor hemde isterseniz tek seferde tüm resimleriniz için yapılandırma yapabiliyor.

3)UpdraftPlus

updraft-plus-plugin-wordpress

Herkes internet sitesini sever ve başına bir şey gelsin istemez herhalde?En azından başına bir şey geldiğinde eski haline dönsün ister kavuşmak ister! İşte bu gibi durumlar için yapmamız gereken şeylerden birisi ise düzenli dosya yedeklemesidir. UpdraftPlus ile bunu kafa yormadan ücret ödemeden gerçekleştirebilirsiniz.Otomatik site yedeğinizi alır ve dilerseniz e-posta,Google ve Dropbox gibi çeşitli depolama seçenekleri ile yedeğine ulaşabilirsiniz.

4)All In One Seo Pack

all-in-one-seo-wordpress

Seo’nun Web siteleri üzerindeki önemini duymuşsunuzdur sanırım.Seo,Seo peki nedir bu Seo? İngilizce açılımı Search Engine Optimization olan Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu olan tatlış ve bir o kadar önemli bir kelimedir.
Veyahutta Web sitelerinizin arama motoru için yapılan optimizasyon ve iyileştirme çalışmalarına verilen genel ad diyebiliriz. Bunun hakkında internette birçok yardımcı kaynak elde edebilirsiniz fakat şimdi her yazınızıda ve sayfanızıda bunu anlık olarak gerçekleştirebileceğiniz bu eklentiden bahsetmek istiyorum.
Arama motorundaki sorguyla sitenizle eşleşen bir sonucu verdiğinde açıklayıcı olmayan anlamsız bir başlık ve alakasız alt açıklama yazılarından oluşan bir snippet haliyle size ziyaretçi kazandırmaz. Ve özenli seçilmemiş anahtar kelimeler sizim bu sorguyla eşleşme ihtimalinizi azaltır. Bu çirkinlikleri en aza indirip arama motoruyla sitemizi entegre hale getirmek için harika bir eklenti.

5)WP-Optimize

wp-optimize

Sitenize içerik girdikçe/sildikçe,sayfa ekledikçe/sildikçe,yorum atıldığında veya silindiğinde yani sürekli bir işlem yapıldığında veritabanınız balon gibi şişer ve bu haliyle istenmeyen bir durumdur.Bir sürü eski sürüm oluşturur ve bunları veri olarak tutar.Bu durumdan kurtulmak ve gereksiz verileri,tabloları silmek için ise WP-Optimize’yi kullanabilirsiniz.


Sevdin mi? Ee arkadaşlarınla paylaşsana :)

4004
4004 puan

Tepkiniz Nedir?

Havalı he Havalı he
186
Havalı he
Çoh İyi Çoh İyi
163
Çoh İyi
SSARDI SSARDI
140
SSARDI
Hayırlısı Bilader Hayırlısı Bilader
116
Hayırlısı Bilader
Yok Artık! Yok Artık!
70
Yok Artık!
Melih Çelik

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Kişilik hakkında bir şeyler çıkartmak için sorular hazırla
Önemsiz Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırla
Oylamaca
Karar vermek veya seçenekleri belirlemek için oylat
Hikâye
Görsel ve metinlerin gücünü kullanın ve hikayenizi paylaşın
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
Kendi ögeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralanmış Liste
Yukarı veya aşağı oy ver listenin en iyi maddesini seç
Mim
Resim yükleyin ve kendi mimlerinizi oluşturun
Video
YouTube veya Vimeo videoları paylaşın
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format