Başarılı bir Pazarlama Kampanyası Başlatacak 7 Adım

4 dakika okuma süresi


Günümüz pazarları, ürün ya da hizmetlerin tanıtımı ya da tanıtımı söz konusu olduğunda farklı tercihlere sahiptir.

Basılı reklamlar ve doğrudan pazarlama gibi geleneksel pazarlama yöntemlerinin yanı sıra, e-postaların kullanımı, sosyal medya ve mobil araçlar gibi web tabanlı pazarlama giderek daha popüler hale gelmiştir.

Zamanla, işletmeler, geleneksel pazarlama yöntemlerinde çalışanların mutlaka web tabanlı yöntemlerle çalışmadığını fark ettiler. Son derece etkili bir pazarlama kampanyası oluşturmanın tek bir yolu olmamasına rağmen, işletmelerin pazarlama çabalarında başarılı olma şanslarını artırmasına yardımcı olabilecek belirli adımlar vardır.

İdeal olarak, belirli bir süre boyunca belirli bir hedefe ulaşmak için bir pazarlama kampanyası tasarlanmalıdır.

Kampanyanın bir şirketin neyi başarmayı umduğuna bağlı olarak çeşitli parçaları olabilir. İşletmelerin başarılı bir ürün veya hizmet tanıtımı kampanyası başlatmak için kullanabilecekleri önemli adımlar şunlardır:

pazarlama hedefi

Pazarlama hedefinizi belirleyin

Bir pazarlama kampanyası hazırlarken, yapmanız gereken ilk şey net ve özlü bir hedef belirlemektir. Hedefi olabildiğince basit hale getirebilir, ancak bunu sağladığınızı bildiğinizden emin olun.

Hedefe özel olarak ulaşmak aynı zamanda bunu başarma şansınızı artırır ve zamandan tasarruf etmenizi sağlamak için stratejilerinizi odaklamanıza yardımcı olur.

hedef kitle

Hedef kitlenizi anlayın

Hedef kitlenizi yaş, cinsiyet ve ilgi alanları, tutumlar ve davranış gibi psikografik özelliklere göre tanımlayın.

Bu aşamada sorulması gereken bazı önemli sorular, kitlenizi neyin motive ettiğini ve tercih ettikleri iletişim kanallarının neler olduğudur.

Ayrıca hangi dergileri veya gazeteleri okuduklarını ve ne okuduğunu veya konuştuklarını da bilmek isteyebilirsiniz. Bu sorulara yanıt almak, hedeflemek istediğiniz kitlenizi anlamanızı artıracaktır. Ayrıca, en etkili iletişim şeklini belirlemenize ve anahtar mesajlarınızı bildirmenize yardımcı olacaktır.

bakisacisi

Tutarlı bir bakış geliştirin

Bu, ister basılı ister çevrim içi medya kanalları kullanıyor olun, tutarlı bir görsel kimliğinizin olmasını sağlamakla ilgilidir. Çoğu kişi iş logosunu ihtiyaç duydukları tek görsel kimlik olarak görse de, genel tasarım, stil, renkler, yazı tipleri ve grafikler dahil olmak üzere bunun ötesine geçer.

Temel olarak, tüm pazarlama kampanya materyalleriniz insanların görsel olarak işinize bağlanması için tutarlı ve kolay olmalıdır.

pazarlama calismalari

Pazarlama çalışmalarınızı veya ekiplerinizi senkronize edin

Bir pazarlama kampanyasının çeşitli yönlerini desteklemek için büyük bir işletme sermayesi olan bir işletme çalıştırıyorsanız, kampanyaya giren ayrı projeler üzerinde çalışan birden fazla ekiple olabilir. Bu, tüm takımların aynı sayfadan okuyabilmesi için takım toplantıları aracılığıyla ekip çalışmalarını koordine etmeyi gerekli kılar.

Bu, kampanyanızın farklı kampanyalar genelinde yüksek marka standartlarını korurken tutarlı bir mesaj oluşturmasını sağlamak açısından önemlidir. Farklı kampanyalar yürütmek için farklı ajanslarla çalışmanız durumunda, şirket içi bir kişinin işi koordine etmesine yardımcı olarak, iş markanızın tutarlı kaldığından eminsiniz.

Pazarlama içeriği geliştirmek

Hedef kitlenize aktarmak istediğiniz mesajı düşünün ve farklı medya kanalları için hem tutarlı hem de uyarlanması kolay veya yeniden tasarlanmış içerikler geliştirin. Bu önemlidir çünkü normalde bir kişi belirli bir pazarlama mesajını veya markasını tanımadan önce beş gösterimin üzerine çıkabilir.

Pazarlamada üç C’yi takip etmek isteyebilirsiniz; bu, kafa karıştırıcı ifadeler veya kelimeler içermeyen net bir iletişim, alıcı için ilgi çekici bir mesaj ve mesajı paylaşmak için kullanılan medyadaki bir tutarlılık anlamına gelir.

iletisim kanali

İletişim kanalını tanımlamak

Müşterilerinizin hangi iletişim kanallarının akınına uğradığının yanı sıra, bu kanallarla neyin iyi performans gösterdiğini ve neyin işe yaramadığını da anlamanız gerekir. Bu kanalların iş hedeflerinize ulaşmanızı nasıl sağlayacağına ve bir iletişim kanalını seçerken veya reddettiğinizde acımasız davranacağınızı düşünün.

Mesajınızı kitlenize iletirken kullanılacak kanalları belirlerken, aynı anda kullanılabilen tüm kanalları kullanmaya çalışmak yerine oldukça etkili olanlara odaklanmanıza yardımcı olur.

pazarlama kampanyasi

Pazarlama kampanyasını takip edin

Kampanyanız yuvarlanmaya başladığında, belirlenen hedeflerinize göre ilerlemeyi izlemenin bir yolunu bulmanız gerekir. Faydalı bilgi toplama mekanizması kurarak kampanyanın hedef kitlenize nasıl ulaştığını anlamanıza ve sonuçların nasıl elde edildiğini ölçmenize yardımcı olur.


Sevdin mi? Ee arkadaşlarınla paylaşsana :)

Tepkiniz Nedir?

Havalı he Havalı he
93
Havalı he
Çoh İyi Çoh İyi
70
Çoh İyi
SSARDI SSARDI
46
SSARDI
Hayırlısı Bilader Hayırlısı Bilader
23
Hayırlısı Bilader
Yok Artık! Yok Artık!
210
Yok Artık!
Melih Çelik

Sakarya University CS ~ CE Full Stack Web Developer bla bla...

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Kişilik hakkında bir şeyler çıkartmak için sorular hazırla
Önemsiz Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırla
Oylamaca
Karar vermek veya seçenekleri belirlemek için oylat
Hikâye
Görsel ve metinlerin gücünü kullanın ve hikayenizi paylaşın
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
Kendi ögeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralanmış Liste
Yukarı veya aşağı oy ver listenin en iyi maddesini seç
Mim
Resim yükleyin ve kendi mimlerinizi oluşturun
Video
YouTube veya Vimeo videoları paylaşın
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format