İnternetten Para Kazanma Yolları

6 dakika okuma süresi


3989
3989 puan

Evet şöyle bir sohbet havasında giriş yapalım bakalım.Öncelikle yazıyı okumadan önce şunu söylemem gerekiyor. İnternette para kazanmanın yüzlerce yolu var evinizde oturarak masa başında kuş cıvıltıları eşliğinde sıcak çikolatınızı yudumlayarak veya buz gibi limotanızı içerken cheesecake’inizden bir dilim yerken bile ciddi gelirler elde edebilirsiniz fakat ne yazık ki bu o kadar kolay değil genel olarak çok fazla sürerlilik ve özgünlük istiyor.

Yani bu yazımız “İnternetten KOLAY para kazanma yöntemleri” olarak algılanmasın lütfen bunun ne kadar kolay olup olmadığı tamamen sizin kişisel yeteneklerinize,bilgi birikiminize ve sosyal ağınızın genişliğine vs birçok etmene daha bağlı olan bir şey 🙂

Yani olay aslında parayı kolay kazanmaktan ziyade yaptığın iş kadar kazanmak ve bunu sürekli olarak geliştirebiliyor olmakta bir nevi kendi işinizin patronu oluyorsunuz.

Kendi işinizi yaparken ek gelir elde etmek için veya öğrenci iseniz harçlığınızı çıkartmak için aşağıdaki yöntemlerden birini deneyebilirsiniz.Belki daha sonra temel işinize dönüşür?

Fakat hemen içinizde kararmasın! İnternetten para kazanırken işin güzelliği şurada kazanabileceğiniz miktarın belli bir sınırı yok! Ne kadar çok insana hitap eder ne kadar çok etkileşim alırsanız geliriniz de genellike o ölçüde artıyor. 60+ milyon vatandaşın internete bağlı olduğunu düşünürsek milyonlara bile oynayabilirsiniz.Lafı daha fazla uzatmadan sizin için derleyip toparladığımız uzun uzun araştırdığımız kimilerini deneyimlediğimiz yöntemlerimize geçelim.

GENEL BLOG OLUŞTURMAK

 

wordpress

İnternetin varlığının doğuşlundan günümüze kadar popüler olan bir para kazanma yöntemi var o da blog yazmak.Herhangi bir konuda fikirlerinizi,deneyimlerinizi,heyecan ve görüşlerinizi paylaşabileceğiniz.Veya bir geziye gittiğinizde çektiğiniz fotoğrafları paylaşabileceğiniz aklınıza gelebilecek binbir paylaşımın yapılabileceği bir blog yazabilirsiniz.Ama benim size tavsiyem daha niş bir blog açmak olacaktır.Daha çok ilgilendiğiniz ve bilgi birikimi sahibi olduğunuz veya bilgi sahibi olmak isteyip kendinizi geliştirmeye adadığınız bir konu hakkında yazarsanız belli kitleyi daha çabuk oluşturursunuz ve bu kitle daha kalıcı olur.

Bunun yanı sıra içeriğiniz özgünlüğü artar ve arama motorlarında daha üst sıralara yükselirsiniz.Özgünlüğün yanında düzenli bir şekilde içerik girilmesi de gerekiyor tabii ki.Bu da ileriki dönemlerde alcağınız Google reklamları veya sponsorlu reklam gönderileri için size fayda sağlayacaktır.Hemen bir alan adı(domain) ve barındırma servisi(hosting) alarak işe başlayabilirsiniz.Yalnız şunu söylemeliyim ki bir blog sitesi açmak ne kadar kolay olsa dahi özveriyle düzenli içerik girmek bir noktadan sonra sıkıcı olabiliyor.Veya yeterli özgünlüğe sahip değilseniz veya web sitenizin tasarımı arama motorlarını optimize değilse Google reklamları alamayabiliyorsunuz.(Burda yaklaşık 3 günlük bir başvuru süreci mevcut).Yani alan adı ve barındırma servisini satın alıp yaklaşık 100 TL – 1000TL arası para yatırdıktan sonra orta dönemlerde (yani ziyaretçiler gelmeye başladıktan 2-3 ay sonra reklam işlerinin gelişmeye başladığı an)zınk diye takılıp üzülmemek için çeşitli yerlerden fikir sahibi olup öyle başlamanızı öneririm.

Fakat gerçekten günde yüzbinlerce tıklanma alıyorsanız harika kârlı bir iş haline geliyor 1000TL ila 20000TL arasında gelirlere (Yüz bin tıklanmak ayrı üç milyon tıklanmak ayrı) sahip olmanız mümkün.(Bir noktadan sonra asıl gelirinizi sponsorlardan karşılamaya başlıyorsunuz bunun ile birlikte bu rakamlar yüzbin TL’lere ulaşabilir) Birde şunu eklemeliyim ki bu yüzbinlerce milyonlarca tıklanmak demek senelerin birikimi ve emeği demek yani hemen birkaç ayda bunu elde etmeniz imkansız denilebilir.Farklı bir sosyal mecrada çok ünlü bir fenomen iseniz çeşitli ziyaretçi,takipçi yönlendirmeleri ile belki mümkün olabilir.

YOUTUBER OLMAK

 

pewdiepie

Aslında insanların en az emmekle en çok para kazanma yöntemi olarak gördüğü YouTube kanalı ile para kazanma fikri öyle sanıldığı kadar kolay değil.Ülkemizde 100 bin aboneyi geçmiş o kadar gelişmekte olan kanal var ki bunları listelesek eminim bu yazıya sığdıramam aşağı kaydırır durursunuz.Birçok rakibiniz var ve gündem sürekli değişiyor.İzlenme sayınızı artırmanız için o gün veya hafta (artık insanlara bağlı bir şey bu kimi zaman 1 ay popüler oluyor) popüler olan konular üzerinde video çekmeniz gerekiyor.Bu videoyu hemen dizayn edip çekerek en iyi montajlı biçimde ilk yükleyen siz olmalısınız ki aratıldığında hemen ilk izlenmeleri toplayıp daha hızlı yükselesiniz.

Konu takibi ve içeriğinize yönelik abone memnuniyeti konusunda çok hassas olmalısınız.Her ne kadar insanlar saçmalıyor,eğleniyor veya bir şeylerden sadece zevk almak için yapıyormuş gibi gözükselerde olayın içyüzü pek öyle değil çünkü YouTube yayıncılığı artık genel geçer bir iş modeline dönüşmüş durumda.Ama blog açma fikriyle kıyaslama yapacak olursak mesela bir blog açmak için barındırma servisi alıyorsunuz ve 100 GB depolamaya yaklaşık yılda 300-400 TL para ödüyorsunuz fakat YouTube da sizin için sınırsız bir depolama yükleme alanı verilmiş durumda ve sizden hiçbir ücret talep etmiyorlar.Bu yönden düşünülünce kısa vadede YouTuber olmak bir internet/blog sayfası sahibi olmaktan daha kazançlı.

Ülkemizde kazanılan paralardan bin reklam gösterimi başına gelen paradan sürekli şikayet etselerde emin olun hatrı sayılır paralar getiriyor.Ben bir işten güzel kazanç elde etsem ve çokta bir yetenek unsuru sergilemeden bunu yapsam başka insanların da bunu rahatlıkla deneyebilceğini bildiğimden çok azz kazanıyoruz yaa! derdim. Ona göre biraz düşünmenizi öneriyorum.Gerçekten özgün fikriniz var ise birden yükselmeniz an meselesi.Her internet girişimciliğinde olduğu gibi burda da kilit nokta içerik sürekliliğini korumak ve sürekli kendinize bir şeyler katabilmek.Eğer kanal açarsanız ve video yüklemeye başlarsanız mesajlarınızı bekliyorum 🙂

YANDEX TOLOKA

 

toloka

Burda yazacağım para kazanma yöntemlerinden en az bilinenlerinden biri olan Yandex Toloka kültürü aslında ülkemizde gitgide yaygınlaşmakta.Gelişmiş olan bilgisaylarımız da en nihayetinde bir insan programlaması olarak ortaya çıktığı için otomatik olarak bazı şeyleri yapamıyor.Ne de olsa bilgisayarlar kendi başlarına bir şey düşünemezler.Ona ne düşüneceğini programcılar söyler.

Öhmm neyse konumuza dönelim.Olay şu dediğim gibi bilgisayarın yapamadığı veya bilgisayarın yapabilse bile insanların görüşlerinden yararlanmak istedikleri konularda şunun gibi ; mesela sitelerin arama sorgularına uygun olup olmadığını tespit etmek,görselleri karşılaştırmak ,ürünleri kategorilendirmek gibi şeyler.Bu görevleri tamamladıkça gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. 4-5 adet ödeme sistemi bulunan bu sistemden size uygun olanı seçip ödemenizi alabilirsiniz.Olayın özeti şu siz Yandex’in gelişmesine katkıda bulunuyorsunuz çeşitli testler vs yapıyorsunuz Yandexte size para veriyor.

TWITCH YAYINCILIĞI

 

twitch

Genel olarak oyuncuların oyun yayınları yaptığı fakat diğer birkaç kategoride daha (sohbet yayınları,yemek yeme yayınları,müzik yayınları…)yayınların yapıldığı Amazon’un girişimi olan platformda sizde yayın açarak hatrı sayılır paralar kazanabilirsiniz.Peki para nasıl kazanılıyor sistem nasıl işliyor?

Şöyle ki yayıncı profilinize oluşturduğunuz an basit canlı yayın aracı programları ile yayıncılık hayatınıza hemen başlayabilirsiniz.Belli bir süre sonra insanlar sizi keşfettikten sonra eğer severse veya sevmeyedebilir genellikle eğlendiği yayınlara yayının devam edebilmesi için yayıncıya destek amaclı bağış atıyorlar yani size.Veyahutta Twitch’in belirlediği belli şartları yerine getirdikten sonra partnerlik alıyorsunuz ve abonelik sistemi açılıyor.Yine sizi desteklemek isteyen kullanıcılar bu özelliği kullanarak destek ve birkaç özelliğe sahip olmak için(bu sizin kanalınıza koyacağınız ifadeler,sohbette yapacağınız çekilişler olur yani abone yapmaya teşvik edici cezbedici şeyler)size abone olabilir ve yine para kazanmış olursunuz.

Belli bir kitleye ulaştıktan sonra sponsor olayları da devreye giriyor ordanda bir gelir elde edebilirsiniz.Fakat şu anda bu platformda tutunmak biraz zor diyebiliriz.Birsürü yayıncı ve onların kemik kitlesi var.Bir oyunu oynayan kanalların listelendiği sayfada listenin izleyici sayısına göre yapıldığını düşünürsek ve sizin ilk etapta diğer eski kullanıcılara nazaran daha az izleneceğinizi düşünürsek özveriyle listede yükselmeniz ve her yayında izleyici sayınızı biraz daha artırmaya çalışmanız gerekiyor.

Özgün bir konsept veya değişik ilgi çekici hareketler ile bunu çabucakta sağlayabilirsiniz.Artık bu sizin kendi kişisel hitap ve iletişim becerinize kalmış bir şey.Ama kaliteli içerik çoğu zaman rağbet görür ve elbet karşılığını alır kendinize güveniyorsanız en güzel platformlardan biri.

GÜNCELLENMEYE DEVAM EDECEK


Sevdin mi? Ee arkadaşlarınla paylaşsana :)

3989
3989 puan

Tepkiniz Nedir?

Havalı he Havalı he
210
Havalı he
Çoh İyi Çoh İyi
186
Çoh İyi
SSARDI SSARDI
163
SSARDI
Hayırlısı Bilader Hayırlısı Bilader
140
Hayırlısı Bilader
Yok Artık! Yok Artık!
93
Yok Artık!
Melih Çelik

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Anlatımınızı özenerek yaptığınız için teşekkür ederim bilgilendirici ve yönlendirici bir yazı olmuş devamını bekliyorum.

Bir İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Kişilik hakkında bir şeyler çıkartmak için sorular hazırla
Önemsiz Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırla
Oylamaca
Karar vermek veya seçenekleri belirlemek için oylat
Hikâye
Görsel ve metinlerin gücünü kullanın ve hikayenizi paylaşın
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
Kendi ögeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralanmış Liste
Yukarı veya aşağı oy ver listenin en iyi maddesini seç
Mim
Resim yükleyin ve kendi mimlerinizi oluşturun
Video
YouTube veya Vimeo videoları paylaşın
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format