Klimasız serinleme yöntemleri

2 dakika okuma süresi


3986
3986 puan

Klimalar yaz günlerinde serinlememize yardımcı oluyor ancak basit fizik kurallarından faydalanarak klima olmadan da serin kalabilirsiniz.

Sıcak yaz günlerinde serinlemenin ve soğuk havayı içeride muhafaza etmenin tek yolu klima kullanmak değil. Bilimin ve temel fizik kurallarının yardımıyla evinizin içini dışarıdan daha serin tutmanın basit yolları da bulunuyor.

Camları kapatın

cam

Saçma gelebilir ama dışarıda hava çok sıcakken camları açmak sadece eve sıcak hava girmesine neden olacaktır. Camları sadece güneş battıktan sonra, dışarının havası içeriden daha serin olduğunda açın. Karşılıklı camları açarsanız cereyandan da faydalanarak serin havanın evde dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Sabah güneş doğmadan önce camları ve perdeleri kapatarak güneş ısısının eve girmesini engelleyin. Ayrıca camın önüne koyacağınız bitkiler de güneşin enerjisini çekerek eve daha az güneş girmesini sağlayacaktır.

Vantilatörleri stratejik kullanın

vantilator

Vantilatörlerin odayı değil insanları serinlettiğini unutmayın. Havanın direkt olarak size gelmesine dikkat edin. Ayrıca bu sırada kendinize bir sprey ile su sıkarsanız, su vücudunuzdan buharlaşırken ısınızı alacağı için hızla serinleyebilirsiniz. Eğer evin iki ucundan gelen hava bir cereyan oluşturuyorsa, bu hava akımının iki ucuna birer vantilatör yerleştirerek akımı maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Soğuk yiyecekler tüketin

meyve-salatasi

Tıpkı soğuk bir içecekte olduğu gibi soğuk yiyecekler de serinlemenize yardımcı olur. Bir meyve salatası ya da soğuk içilen çorbalar sizi serin tutmaya yardımcı olabilir. Eğer yemek pişirecekseniz fırın ve ocak yerine mikrodalga fırını ya da elektrikli ızgarayı tercih edin. Fırın ve ocak evinizi daha da ısıtacaktır.

Işıkları kapatın

isiklari-kapatin

Günümüzde florasan ve led ışıklar fazla ısı üretmese de klasik ampuller ışık ürettiği kadar ısı da üretiyor. Bu da ampulün bulunduğu ortamın ısınması anlamına geliyor. Benzer bir şekilde tüm elektronik cihazlar bekleme modunda olsa bile sıcak kalmaya devam ediyor. Bu sebeple gerekli olmayan tüm elektronik cihazları kapatın.

Soğuk duş alın ya da yüzün

soguk-dus

Bu akla ilk gelen fikirlerden birisi. İşe yaramasının sebebi, hem soğuk suyun vücudu hızla soğutması hem de sudan çıktıktan sonra da suyun buharlaşmaya devam etmesi sebebiyle soğuk kalmanıza yardımcı olması. Eğer bunları yapma imkanınız yoksa bileklerinizi soğuk su ya da buzla ovabilirsiniz. Burada damarlar deriye çok yakın olduğu için buradan geçen kanın soğuması kısa sürede genel vücut ısınızın da düşmesine yardımcı olacaktır.


Sevdin mi? Ee arkadaşlarınla paylaşsana :)

3986
3986 puan

Tepkiniz Nedir?

Havalı he Havalı he
46
Havalı he
Çoh İyi Çoh İyi
23
Çoh İyi
SSARDI SSARDI
233
SSARDI
Hayırlısı Bilader Hayırlısı Bilader
210
Hayırlısı Bilader
Yok Artık! Yok Artık!
163
Yok Artık!
Melih Çelik

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir İçerik Türü Seçin
Kişisel Test
Kişilik hakkında bir şeyler çıkartmak için sorular hazırla
Önemsiz Bilgi Yarışması
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru hazırla
Oylamaca
Karar vermek veya seçenekleri belirlemek için oylat
Hikâye
Görsel ve metinlerin gücünü kullanın ve hikayenizi paylaşın
Liste
Klasik internet listeleri
Geri Sayım
Klasik internet geri sayımları
Açık Liste
Kendi ögeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralanmış Liste
Yukarı veya aşağı oy ver listenin en iyi maddesini seç
Mim
Resim yükleyin ve kendi mimlerinizi oluşturun
Video
YouTube veya Vimeo videoları paylaşın
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format